Chráněné dílny

Motto:

Komu je práce radostí, tomu je život štěstím

Poslání:

Chráněné dílny Okénko vytvářejí vhodné pracovní prostředí a pracovní náplň pro motivované osoby se zdravotním, mentálním a kombinovaným postižením, jejichž pracovní výkon lze ohodnotit finančně. V pracovním kolektivu chráněných dílen jsou vítáni lidé, kteří chtějí pracovní dobu využít k vytváření zajímavých předmětů pro potěchu srdce, respektují důstojnost vlastní i spolupracovníků, chtějí se učit novým věcem a povzbuzovat své kolegy k vytváření pozitivních mezilidských vztahů.

  • Zkušební provoz chráněné dílny proběhl v roce 2006 v rámci grantu „Světlo pro Okna“
  • V roce 2007 zahájily svoji činnost chráněné dílny v rámci podpory Úřadu práce ČR
  • Pracovní náplň byla vytvářena na základě schopností a dovedností klientů Oken, z nichž někteří se dokázali profesionalizovat.
  • Od roku 2012 pořádají dílny pravidelně výstavy svých výrobků v Obchodně medicínském centru sv. Floriana, kde také provozují Prodejní galerii Okénko.  Kromě nákupu výrobků můžete také posedět u kávy či živé hudby.
  • V rámci organizace pracují dílny výtvarná, knihařská, textilní, dřevařská a propagační.
  • Na vymezených chráněných pracovních místech je počátkem roku 2018 zaměstnáno celkem 26 osob.
  • Zaměstnanci se zdravotním postižením vykonávají jak odbornou práci (pracovník v sociálních službách, knihařka, švadlena, výtvarník apod.), tak pomocné práce.
  • Chráněné dílny jsou zaměřeny především na tvorbu dárkového sortimentu.
  • Od roku 2019 funguje nové pracoviště – chráněná dílna v Dačicích, která se zaměřuje na spolupráci s firmou Centropen, konkrétně na ruční výrobků. Jako doplňková činnost zde postupně vzniká kreativní výroba – ručně vyráběná mýdla, svíčky, náramky.

 

Organizace Otevřená OKNA,  z. ú. zaměstnává více jak 50 % osob se zdravotním postižením, odběrem výrobků dílen mohou firmy s více jak 25 zaměstnanci řešit tzv. „náhradní plnění“ (Zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.§ 81 ods. 1, § 18 vyhl. č. 518/2004 Sb.)

 

CHRÁNĚNÉ DÍLNY OKÉNKO J. HRADEC

Specializace jednotlivých dílen, nabídka:

VÝTVARNÁ DÍLNA

je zaměřena na dekorování dřevěných polotovarů, textilu, smaltování lžiček, výrobu mýdel, svíček, zakázkovou výrobu.

TEXTILNÍ DÍLNA

spolupracuje s výtvarnou dílnou. Vznikají zde hračky pro děti, drobné dárkové předměty z textilu (klíčenky, srdíčka..), tašky, polštářky, pouzdra, zástěry a různé další textilní užitkové předměty a dekorace.

KNIHAŘSKÁ DÍLNA

je zaměřena na ruční šití dárkových bločků, bloků a diářů, paspartování, rámování obrázků a fotografií, výrobu krabiček na mýdla a svíčky.

DŘEVAŘSKÁ A ÚDRŽBÁŘSKÁ DÍLNA

je zaměřena na výrobu polotovarů z překližky určených k dekorování ve výtvarné dílně a údržbářské a opravářské práce v rámci objektu chráněného bydlení, chráněných dílen a sociálně terapeutické dílny.

PROPAGAČNÍ DÍLNA

je specializována na výrobu novoročenek, vizitek, přání, plakátů, letáků, diářů apod.

PRODEJNÍ GALERIE OKÉNKO

zajišťuje prezentaci a prodej výrobků chráněných dílen – jak vlastních, tak dalších dílen i zdravotně postižených výrobců především z Jihočeského kraje. Jedním z cílů galerie je vytvořit poutavou nabídku různorodých dárkových předmětů produkovaných chráněnými a terapeutickými dílnami. Tím je sortiment rozšířen mimo jiné o keramické výrobky.

V galerii je možné posedět  při poslechu živé hudby v podání hudebníka Petra Mottla. Vystupuje zde každý týden od středy do pátku (9:00 – 16:00, pátek 11:00-16:00).

Prodejní galerie je součástí Obchodně-medicinského centra sv. Florián v Růžové ulici č. 41. Naleznete ji přímo v prostoru u fontány.

KONTAKT:

Vedoucí Chráněných dílen Okénko: Ing. Vlasta Kociánová

Tel. 725 521 433

Email: kocianova@okenko.eu

Sídlo: Pražská 104/II, J. Hradec

 

CHRÁNĚNÉ DÍLNY DAČICKÉ OKÉNKO

Chráněná dílna v Dačicích sídlí v nově upravených prostorách v areálu firmy Centropen. Právě na spolupráci s touto společností je činnost dílny zaměřena, probíhá zde kompletace a balení výrobků. Dále zde vznikají další ručně vyráběné výrobky – např. mýdla, svíčky, náramky.

KONTAKT:

Vedoucí CHD Dačické okénko: Bc. Lenka Janíková

Tel.: 773 267 620

E-mail: janikova@okenko.eu

Sídlo: Třída 9. května 572, Dačice

Leták – Chráněné dílny Okénko a Dačické okénko