2. října 2020

Rok Chráněného bydlení Dačické okénko

Vzhledem k tomu, že 1.10.2020 jsme oslavili první rok naší existence, nabízí se malá rekapitulace uplynulého roku. Loni v září jsme začali s vybavováním prostor určených k chráněnému bydlení a nabral se tým pracovníků. Proběhlo proškolení a všichni absolvovali zážitkové stáže v obdobných zařízeních. Nyní asistují našim klientům. Prostory poskytla a zrenovovala firma Centropen a.s., na nás bylo je vybavit nábytkem, uklidit a zútulnit k bydlení. Výsledek naší snahy jste mohli vidět na vlastní oči na Dni Otevřených OKEN, kdy nás velmi potěšil Váš zájem a vysoká účast.

1.10.2019 jsme přijímali prvního klienta a těšili se na zahájení sociální služby jako takové. Asistenti najeli do 12-ti hodinových služeb a zahájil se provoz. Vše bylo nové, proto jsme od samého začátku modelovali každý den, nastavovali denní režim, pravidla, poznávali se a učili se konstruktivní spolupráci. Často jsme se společně setkávali a sdíleli své zkušenosti, poznatky z obdobných zařízení a učili se z počátečních chyb, které nás posouvali a stále posouvají dál.

Zbytek roku se nesl v nabírání dalších klientů, poznávání našeho krásného města a navazování spolupráce s našimi „Oknáckými“ pracovišti i dalšími institucemi či jednotlivci z Dačic a okolí. Navštěvovali jsme s klienty všemožné akce, které se konaly v Dačicích a pomalu se dostávali do podvědomí dačických občanů. Vánoční čas se nesl v duchu příjemné sváteční atmosféry, setkávání, bytí spolu. Prožili jsme první společné Vánoce, kde kromě krásných dárků prožili naši klienti chvíle plné pozitivních emocí a pocitu, že někam patří a mají své místo na světě. Našli zde svůj „domov“.

Začátek nového roku přinesl klid a prostor pro tvoření. Probíhala jednání s dalšími uchazeči o službu, adaptační pobyty a následné stěhování. Zasáhla nás opatření a nouzový stav, kdy jsme zůstali odříznuti od běžného života a prošli zatěžkávací zkouškou, kterou jsme zvládli a posunula nás zase o kousek dál. Snažili jsme se nepropadat panice a brát vše, jak to je a udělat si každý nový den zajímavější. Cvičili jsme jógu, piknikovali na dvorku, tvořili, plánovali a těšili se na léto. Po uvolnění opatření jsme doplnili stav klientů a pokračovali v zařizování potřebných věcí týkajících se přesunu uchazečů do CHB. Absolvovali jsme spoustu výletů, účastnili se akcí a snažili se nabídnout našim klientům co nejvíce aktivit. V tuto chvíli již skvěle funguje spolupráce s Chráněnou dílnou Dačické okénko a STD Dačické okénko, kde naši klienti našli své uplatnění. Ani nevíme, jak to uteklo a je rok za námi.

Nyní je myslím čas poděkovat. Nemohu vypsat všechny, kdo nám pomáhá, kdo nás podporuje, kdo s námi spolupracuje, byl by to opravdu dlouhý seznam a nerada bych někoho opomněla.

Obrovské „DĚKUJEME“  patří Vám všem, kdo jste s námi měli, máte a budete mít co do činění. Velmi si vážíme podpory a pomoci, které se nám dostává. Nakonec přeji nám všem „Okňátkům“ aby každý další den přinášel naději, lásku, víru, přátelství, abychom my pracovníci nadále pracovali s nadšením a srdcem, aby naše společná práce i nadále dávala smysl a vedla k lepším zítřkům.

Za Chráněné bydlení Dačické okénko Denisa Dohnalová